Hétfőn vetődött fel a komfortzónából való kilépés témája, amiről több blogger is írt és nekem is megjött a kedvem, hogy írjak róla. Elgondolkodtam, hogy én miket olvastam. Eddig biztos voltam benne, hogy én sok műfajban olvasok, de rá kellett jönnöm, hogy egészen idáig szinte csak a komfortzónámban maradtam (bár az utóbbi hónapokban próbáltam nyitni új műfajok felé).
A kedvenc műfajom a fantasy, ezen belül szinte bármit nyomhatnak a kezembe, azt elolvasom. Ezt olvasom a leghosszabb ideje, az első nagyobb terjedelmű - ám még mindig ifjúsági - olvasmányaim is közülük kerültek ki.
A fantasyn kívül a szépirodalom az, ami a legközelebb áll hozzám (bár ezt nem tekintem műfajnak). Szeretem a szép fogalmazást, ha egy mondat annyira megfog, hogy többször is elolvasom, ha a történetekbe bele tudom élni magam, ha megfog a hangulata, ami legtöbbször ennél fordul elő nálam.
Régebben szerettem olvasni a romantikus-erotikus könyveket is - akkor is inkább Wardot és Kenyont -, de azóta sokat változtam, most már egyszerűen taszítanak. Zavar, hogy egyre több hibát találok bennük; hogy a szereplők csak idegesítenek és hogy a romantika nincs jelen bennük, vagy annak is csak egy eltorzított formája.
Amiben még reménykedem, az a YA (14-18 éveseknek szánt könyvek) műfaja. Habár az eltelt hónapok alatt kissé vesztett a varázsából, néhány könyv klisés, és szinte kötelező elem lett a szerelmi háromszög, ami nagyon fel tud idegesíteni, főleg akkor, ha csak azért van ott, hogy legyen valami konfliktus, de a történetbe nem is illik és simán ki lehetne hagyni.
A chick lit tagjait, vagyis a csajoknak szánt könyveket szívesen veszem kézbe, néha jó belemerülni egy-egy könnyedebb történetbe. Ami ebből a műfajból nagyon érdekel, az A parfüm titka, A nő mosolya és a Rejtekhely Párizsban.
Nemrég kezdtem el ismerkedni a sci-fi műfajával, amitől korábban mindig féltem egy kicsit. Azt gondoltam, hogy tele van nehéz magyarázatokkal, amiket úgysem értenék meg, ennélfogva nem is élvezném annyira. Két évnyi várakozás után végül elolvastam a Vének háborúját, amit egyesek lányos sci-finek írtak. Lehet, hogy kevesebb benne a magyarázat, mint más könyvben - ezt se megcáfolni, se igazolni nem tudom -, mindenesetre nekem pont megfelelő arányban volt, könnyen meg tudtam emészteni az információkat. Ráadásul John Perry humorát imádtam, nekem nagyon jó élmény volt.
Van egy olyan érzésem, hogy a krimi is tetszene nekem. Eddig ha jól emlékszem, csak kettő könyvet olvastam a témában, de mindkettő lekötött és mindegyiket többször is olvastam. Ebben a műfajban a Kossuth kiadó spanyol krimik sorozatából érdekel a Szomszédom a halál és a Párizsi rejtély, és persze a Kakukkszó, amit ma sikerült kivennem a könyvtárból - mindig megnéztem, bent van-e az újdonságok között - és mint kiderült, elhappoltam az egyik könyvtáros elől. :D (Megígértem neki, hogy mikor visszaviszem, neki adom oda. Még a nevét is leírta egy cetlire, biztosra akart menni. :P Mondjuk nem csodálom, Rowlingnál én is ezt csinálnám.)
Örülök, hogy te is írtál! Eddig fel sem tűnt, hogy sok fantasyt olvasol, na majd figyelek! :)
VálaszTörlésRemélem, a Kakukkszó tetszeni fog, és meghozza a kedved több krimi olvasáshoz, akár valami klasszik Agatha Christie-hez is (a Tíz kicsi négernél nincs jobb). A Millenium-trilógia is nagyon izgalmas, bár ott főleg az első részre illik a krimi meghatározás. Ajánlom még Baráth Katalint természetesen, meg A gyilkosság illúzióját ill. az utána következő részt is, ezek mind nagyon hangulatosak.
A YA felpezsdülésében még én is bízom, a szerelmi háromszög tényleg rettentő unalmas (és persze mindig az egy lány+két fiú megoldás működik), nem tudom, mivel lehetne kicsit felrázni ezt a műfajt. Pl. az Across the Universe nem lett volna rossz, kicsit más, mint az eddigiek, de ugye ott meg a fordítás rémes.
Lányos sci-fi? Ez jó.:)) Érdekes, hogy a lányok is mennyire tudják szeretni, olyanok is, akik egyébként nem nagyon olvasnak sci-fit. Hivatalosan military vagy katonai sci-fi egyébként.
VálaszTörlésÉn nagyon szeretem a krimit, nekem azok a "lazító olvasmányaim".
A chick-lit mostanában annyira nem vonz, ill. érdekel néhány, de valamiért sajnálom rájuk az időt, pedig tök jók is vannak köztük, pl. A párizsi feleség.
Katacita: Amiket felsoroltál, az mind érdekel. A Tíz kicsi négerre már nagyon kíváncsi vagyok.
VálaszTörlésYA műfajból engem most a Dangerous girls című könyv érdekel nagyon, azt thrillernek is írták.
Amadea: Még polc is van hozzá molyon. Én meg azt nem tudtam, hogy katonai sci-finek hívják.
És te a krimik közül miket ajánlanál?
Engem is csak azok érdekelnek, amiket írtam. A párizsi feleség tényleg nagyon jó, azt én is szerettem.
Pedig az, egyértelműen.:) Nem tudom, Scalzi mit szólna hozzá, ha lelányosoznák.:D
TörlésHú, hát sok jó krimi van... AC-től én még csak az Orient expresszt olvastam, szerettem, de olyan sok könyv van, neki meg olyan hosszú az életműje... de a Tíz kicsi négert majd egyszer szeretném sorra keríteni.
Én is ajánlom Baráth Katit, a Kakukkszót meg már elkezdted.:) Felsorolok még párat:
Lawrence Block Scudder- és Bernie Rhodenbarr-sorozata: az előbbi kicsit noir-os, az utóbbi inkább AC-stílusú
Dennis Lehane Kenzie-Gennaro-sorozat: imádom a stílusát, vicces, vagány, elgondolkodtató és helyenként durva.
Wolf Haas Brenner nyomozója - nemrég olvastam az első részt, annyira jó szövege van az elbeszélőnek (akiről csak az utolsó kötetben derül ki, kicsoda).
Sherlock Holmes - csavaros, érdekes történetek
London folyói - krimi és urban fantasy egyben
Caleb Carr: A Halál angyala, A sötétség angyala - remek korrajz is egyben
A tizenharmadik történet annyira nem krimi, de van benne némi nyomozás meg családi titkok, imádtam ezt a könyvet
A szingli fejvadász! - még mindig csak négy rész jelent meg, de annyira vicces, na, ez a lányos krimi:)
Jasper Fforde könyvei - hihetetlen fejetlenség uralkodik a könyveiben,de én imádom
Jim Butcher: Pusztító vihar - ez is krimi és urban fantasy
Á, Kondor Vilmos! - magyar és noir
Spellman nyomozóiroda - gyagya egy család
Orvoskrimi mennyire érdekel? Nem sokat olvastam, de Patricia Cornwell könyvei tetszettek
New York trilógia
Mielőtt elalszom - izgi és pörgős, de semmi különös
Nyomozó az antik Rómából? Steven Saylor
Millenium-trilógia
William Diehl: Legbelső félelem - ez annyira nem ismert könyvként, meg tök régen olvastam, de akkor tetszett
Hidegvérrel - nem annyira krimi, ráadásul még nem is olvastam:D, de nagyon szeretem Capote-t, a Faragott koporsók c. hasonló elbeszélése alapján gondolom, hogy ez is tetszene nekem. Csak venni kellene egy új példányt, mert az otthoni elég rongy állapotban van.
Asszem, ennyi. Bocs.:D
Ó, én olyan rég olvastam chick lit-et... :D, felírom a kedvenceid. Érdekes, hogy mindenki kiemeli az YA-kban a szerelmi háromszöget, mint hibát, én igazából csípem ezt a vonalat, bár tavaly nem is olvastam YA-t, szóval nem nagyon tudtak felidegesíteni semmivel. Örülök, hogy írtál. :)
VálaszTörlésNahát, csak most vettem észre a te posztod is :)
VálaszTörlésLányos sci-fi, ez jól hangzik :D Amúgy én is ajánlom Baráth Katalint, és Christie-t is. De én imádom Georges Simenon krimijeit is.
A Kakkkszó már nagyon hívogat engem is, tulajdonképpen elég szentségtörés részemről, hogy a kedvenc szerzőm új könyvét hagyom várakozni :D
Brr, Zenka, hogy tudod szeretni a háromszöges vonalakat? :D
Amadea: Hát nem örülne, az biztos. :D Húha, szép kis lista. :) Egyedül A tizenharmadik történetet olvastam, én is nagyon szerettem. Lehane sorozatának első része megvan, még az is vissza van. A fejvadászos sorozattól az tart vissza, hogy angolul legalább 20 része van. Elriaszt ez a nagy mennyiség...
VálaszTörlésZenka: Érdekes, nem gondoltam volna, hogy te szereted. Minden nap tanul az ember valami újat. :)
Pupilla: Simenontól meg is van A kísértetek, azzal kezdem az ismerkedést.
:D Szerintem neked is tetszene, nekem nagyon bejön. Olyan jól vannak megformálva a karakterek (főleg Cormoran), élvezet olvasni.
Engem nem zavar (az annál inkább, hogy az Ulpius megint leragadt négy résznél), szerencsére nem vagyok sorozatfüggő, ha valami nem tetszik vagy megunom, abbahagyom.
Törlés:D Én az Ulpiusban már nem reménykedem; nem is érdekelnek a könyveik. Ha jól emlékszem, utoljára tavaly rendeltem tőlük (akciós volt a soha határa, arról sok jót hallottam).
TörlésA tíz kicsi néger tényleg nagyon jó. Évekkel ezelőtt olvastam és fúú már az a versike is tök borzongató de olyan jóféle borzongás. Nagyon szeretem az AC történeteket bár többet láttam mint olvastam. Poirot nagyon bírom meg Miss Marple-t is a kis virágos táskájával hihihi.
VálaszTörlésSci-fi-t még én sem olvastam. Majd egyszer talán. A galaxis útikalauz stopposoknak nem tudom annak számít-e de én azzal fogom kezdeni :) Jajjj irigyellek a Kakukkszó miatt, én azt megvenni tervezem mert már nagyon nagyon kíváncsi vagyok JKR a kedvenc íróm (gondolom ezt most marha sekélyesnek hangzik de akkor is :D )
Annyian mondták már AC-nek ezt a regényét, hogy nyáron biztosan kerítek rá sort.
TörlésA galaxis... könyv tetszett tesómnak, szerintem nekem - és talán neked is - tetszene.
:D JKR-rel én is így vagyok.
A krimikkel való közelebbi barátsághoz én is azokat tudom ajánlani, amit az előttem szólok. AC-től nagy kedvencem még a klasszikusokon kívül A ferde ház, ott nagyon eltérített az írónő, jól pofára estem a végén :)
VálaszTörlésKondor Vilmos és Baráth Katalin szerintem bejövős lenne neked is, mindkét író és a karakterei kimondottan szórakoztatóak.
Harlan Cobent is tudom ajánlani, de csak mértékkel, egymás után nagyon hasonlóak, tőle Az erdő nagyon jó volt.
Illetve ifjonti éveimben Robin Cooktól szerettem a Kómát, mint orvoskrimit. Ez is egy klassz műfaj szerintem, egy próbát megér talán :)
Akkor ezt is felírom AC-től, köszi. :)
TörlésMindkettő magyar érdekel, várólistán vannak. Az már csak idő kérdèse, mikor jutok el hozzájuk...
Az egyik olvasott krimi pont orvosi, tetszett is, szerintem ezt is elolvasom majd.